Scroll Top

Naming to proces składający się z wielu elementów, w którym samo kreowanie nazw (lub claimów/tagline’ów marki) to tylko jeden z etapów. Stworzenie dobrych pomysłów na nazwę to dopiero początek drogi – należy poprzeć je solidnymi analizami: językową, marketingową oraz prawną.

UMOWA

1. Na życzenie klienta podpisujemy NDA lub inną formę umowy o zachowaniu poufności.
2. Podpisujemy umowę lub zlecenie na kreację nazwy lub claimu. Zwykle do startu prac wystarczy skan podpisanego dokumentu oraz zaliczka w wysokości 50% końcowej ceny nazwy.

ANALIZA

3. Wysyłamy szablon briefu na nazwę; możemy go wypełnić wspólnie, rozmawiając o projekcie telefonicznie lub podczas wideokonferencji. Po uzupełnieniu briefu dokładnie go analizujemy, podsumowując informacje na temat oczekiwań wobec nazwy: jej klimatu, języka, skojarzeń, wolnych domen, grupy docelowej itd.
4. Prace rozpoczynamy od weryfikacji słownictwa charakterystycznego dla branży, z którą nazwa ma być związana.

KREACJA

5. Kreujemy nazwy, aż powstanie kilkadziesiąt satysfakcjonujących nas propozycji.
6. Selekcjonujemy je, aby klientowi przedstawić 5–7 najlepszych (w każdej serii propozycji nazw).
7. Jeśli wymagana jest wolna domena dokładna (np. NIPO – NIPO.PL), sprawdzamy jej dostępność i odrzucamy te z nazw, które mają już zajęte domeny.
8. Każdą z propozycji, które planujemy zaprezentować, wstępnie weryfikujemy w bazach online EUIPO lub UPRP. Jeśli identycznie brzmiąca nazwa jest już opatentowana, to ją odrzucamy albo opisujemy w prezentacji, że dokładnie taka nazwa już istnieje, lecz jest opatentowana w innych klasach towarowych lub usługowych (klasyfikacja nicejska) niż nasze.
9. Na życzenie proponowane nazwy weryfikujemy również w Google – 10 pierwszych rezultatów.
10. Jeśli nazwy są wolne, sprawdzamy, czy nie mają one negatywnego znaczenia w innych, kluczowych dla klienta, językach (prosimy o wskazanie 2–3 języków).

PREZENTACJA

11. Przygotowujemy prezentację, w której każdą propozycję nazwy omawiamy osobno, opisując jej fonetykę, pochodzenie, wartość merytoryczną i marketingową. Screeny z weryfikacji online EUIPO i/lub UPRP dołączamy do prezentacji w formie archiwum .zip.
12. Po odebraniu przez klienta prezentacji przekazujemy prawa do koncepcji wybranej nazwy albo, jeśli żadna propozycja nie została zaakceptowana, powtarzamy kroki od 5 do 10 i przygotowujemy kolejną serię propozycji nazw.
13. Jeśli klient prosi nas o przygotowanie kolejnej serii nazw, przed rozpoczęciem dalszych prac prosimy o wskazanie kierunku, w którym aktualnie mamy szukać nazwy. Zwykle wystarczą odpowiedzi na 2 lub 3 pytania: Która z przedstawionych propozycji była najlepsza? Która była najgorsza? Jaki kierunek poszukiwań rokuje najlepiej? Po takim debriefie możemy też częściowo zmienić założenia, np. jeśli wraz z klientem uznamy, że mamy zbyt ograniczony zasób branżowego słownictwa do pozyskania nazw merytorycznych z wolnymi domenami.
14. Na sam koniec etapu kreacji nazw (gwarantujemy do 5 serii po minimum 5 propozycji nazw w każdej z nich) na życzenie możemy przygotować analizę SWOT dwóch finalnie branych pod uwagę nazw.

PRAWA

15. Po wybraniu nazwy rekomendujemy jej dokładną weryfikację patentową przez obsługującą Państwa kancelarię prawną albo przez współpracującego z naszą agencją namingową prawnika, specjalistę prawa patentowego. Weryfikacja prawna po naszej stronie jest usługą dodatkową, dlatego polecamy jej realizację dopiero na tym etapie prac; sprawdzanie wszystkich wstępnych propozycji nazw bardzo wyraźnie podnosiłoby koszty namingu.
16. Jeśli zdarzyłoby się, że wybrana nazwa nie jest jednak dostępna (może zaistnieć taka sytuacja, jeśli np. ktoś równolegle zarejestruje podobną nazwę), wracamy do poszukiwań lub przekazujemy prawa do innej nazwy, która wcześniej pojawiła się w propozycjach.
17. Po wybraniu przez Państwa nazwy wystawiamy fakturę VAT, której opłacenie jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do wybranej koncepcji nazwy.

I to wszystko. A właściwie zostaje jeszcze jedno: zawsze trzymamy kciuki za nowe marki i z ciekawością obserwujemy, jak się rozwijają. Na życzenie możemy też projekt poszerzyć o realizację logo czy identyfikacji wizualnej lub pomóc z wprowadzeniem nowej marki na rynek. Zapraszamy!

nazywamy

Comments (1)

[…] jedną z tych podstron naszej strony, które cieszą się największą popularnością. Zakładka: 17 etapów tworzenia nazw jest obecna na nazywamy.com od wielu lat, ale od kilku nie była aktualizowana. Nadszedł […]

Zostaw komentarz