Naming jest wieloetapowym procesem, w którym kreowanie nazw to tylko jeden z elementów. Sam pomysł to dopiero początek – powinien on być poparty jeszcze solidną analizą językową oraz weryfikacją prawną.
ANALIZA
1. Analizujemy przesłany brief, albo zbieramy informacje na temat oczekiwań wobec nazwy; jej klimatu, języka, skojarzeń, wolnych domen, grupy docelowej itp.
2. Prace rozpoczynamy od weryfikacji słownictwa branży lub specjalizacji, w której kontekście ma być osadzona nazwa.
KREACJA
3. Kreujemy nazwy, aż powstanie kilkadziesiąt satysfakcjonujących nas propozycji.
4. Selekcjonujemy te propozycje, aby klientowi przedstawić 5-7 najlepszych.
5. Jeśli wymagana jest wolna domena bezpośrednia (np. NIPO – NIPO.pl), sprawdzamy jej dostępność.
6. Każdą z propozycji, które planujemy zaprezentować, wstępnie weryfikujemy w bazach online UPRP. Daje to 95% prawdopodobieństwo, że prezentowana nazwa nie jest zarejestrowana.
7. Proponowane nazwy weryfikujemy również w Google – 20 pierwszych rezultatów.
8. Jeśli nazwy są wolne, sprawdzamy czy nie posiadają negatywnego znaczenia w innych, kluczowych dla klienta językach (prosimy o wskazanie 2, maksymalnie 3 języków)
PREZENTACJA
9. Przygotowujemy prezentację w której osobno omawiamy każdą propozycję nazwy podkreślając jej pochodzenie, wartość merytoryczną, silne strony i ewentualne zagrożenia. Jeśli w bazach UPRP pojawiła się nazwa, która jest zbliżona, ale niekoniecznie wyklucza możliwość rejestracji naszej – również takie informacje pojawiają się w prezentacji.
10. Po odebraniu przez klienta prezentacji, przekazujemy prawa do koncepcji wybranej nazwy, albo, jeśli żadna propozycja nie została zaakceptowana; przygotowujemy kolejną serię propozycji nazw.
11. Jeśli klient prosi nas o przygotowanie kolejnej serii nazw, przed rozpoczęciem dalszych prac prosimy o nakierowanie nas w jaki sposób szukać kolejnych propozycji nazw. Zwykle wystarczą odpowiedzi na trzy pytania: Która z przedstawionych propozycji była najlepsza? Która była najgorsza? Jaki kierunek dalszych poszukiwań byłby wskazany?
12. Na życzenie przygotowujemy analizę SWOT dwóch finalnie branych pod uwagę nazw.
PRAWA
13. Im wcześniej nazwa zostanie zaakceptowana, tym niższe są koszty przekazania praw. Jednocześnie gwarantujemy minimum 5 serii propozycji nazw (cennik).
14. Po zaakceptowaniu nazwy, rekomendujemy jej dokładniejszą weryfikację patentową przez współpracującego z naszą agencją namingową prawnika, specjalistę od prawa patentowego. Jest to usługa dodatkowa, dlatego polecamy jej realizacje dopiero na tym etapie prac; w innym wypadku bardzo wyraźnie podnosiłaby koszty namingu.
15. Jeśli zdarzyłoby się, że wybrana nazwa nie jest już dostępna (może zaistnieć taka sytuacja, jeśli np. ktoś równolegle zarejestruje podobną nazwę), wracamy do poszukiwań lub przekazujemy prawa do innej nazwy, która pojawiła się w propozycjach.
16. Podpisujemy umowę, przekazujemy prawa do wybranej nazwy i wystawiamy fakturę VAT.
[…] rewolucyjne zmiany, ale między poprzednią wersją tego opisu, którą można przeczytać tutaj: etapy tworzenia nazwy, a obecną, zostały dokonane pewne korekty i dodany punkt, który wynika z czystej praktyki. Tak: […]