Od AI po stare (bardzo stare) słowniki. Przy tworzeniu nazwy można, ale niekoniecznie trzeba trzymać się jednej z góry wybranej drogi. Na pewno warto jednak znać wszystkie, aby wytypować i sprawdzić te właściwe. My je znamy.
Nie ma w tym grama przesady – w sensie: w liczbie 20 metod tworzenia nazw. Naming (oprócz wstępnego briefingu) często zaczyna się od językowego reserczu z dobrze promptowaną personą w ChatGPT, przechodzi w miksowanie słów, przez narzędzia do śledzenia wolnych domen i… atlas geograficzny, a kończy się na siedzeniu nad starym słownikiem Łaciny (albo szwedzkiego; mamy taki w bibliotece) oraz analizie i selekcji zebranych notatek. Część z tych prac można wesprzeć za pomocą AI. Językowego wyczucia i marketingowego doświadczenia nie da się zastąpić.

Jako NAZYWAMY.COM, najchętniej oferujemy drogę, nie produkt. Każdy prowadzony przez nas projekt obejmuje doradztwo w wyborze kierunku poszukiwań nazwy. I możliwość zmiany tego kierunku już w trakcie projektu – jeśli okaże się, że wybrana na samym początku droga przestała rokować, bo np. nasycenie podobnych nazw w branży jest zbyt duże. Zapraszamy > poszukajmy jej razem.
Silna marka zawsze zaczyna się od dobrej nazwy. Dlatego ze starannością podchodzimy do projektów namingowych. Nie szalejemy kreatywnie tam, gdzie potrzebna jest stonowana, merytoryczna nazwa. Ale chętnie bawimy się słowem, gdy pozwalają nam na to założenia projektu.
Pierwszy krok już za Tobą...
…jesteś na naszej stronie. Proszę bardzo; czuj się jak u siebie, rozejrzyj się chwilkę. Polecamy zwłaszcza artykuły o 11 warunkach stworzenia dobrej nazwy i 16 etapach namingu; nakreślają one troszkę tło naszej pracy. Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana ofertą – zapraszamy do kontaktu, albo od razu do pobrania briefu.
Podpisujemy zlecenie...
.. i zaczynamy pracować. Razem wypełniamy brief i omawiamy cele projektu, aby dokładnie wiedzieć, jaka ma być nazwa (oprócz tego, że świetna) i/lub claim. Następnie Tomek zaszywa się w słownikach, buduje bazę słownictwa i tworzy propozycje nazw. Wyselekcjonowane nazwy weryfikujemy i przedstawiamy w prezentacjach po minimum 5 propozycji.
Przesyłamy propozycje
Jeśli wśród przesłanych propozycji nie ma idealnej nazwy; przygotowujemy kolejną serię propozycji, którą znów podsumowujemy w prezentacji – i tak do skutku. Gdy już wybierzemy nazwę, Grzesiek może dodatkowo zweryfikować ją od strony prawnej. Na koniec podpisujemy umowę i przekazujemy prawa do wybranej nazwy. I tyle! Można śmiało startować z nową marką.
Przeczytaj też:
Naming to złożony proces; analiza propozycji opiera się w nim na wielu elementach. Kreując nazwy uwzględniamy 11 kryteriów, które zawsze powinna spełniać tworzona przez nas nazwa firmy, marki lub produktu. Klientom przedstawimy tylko takie propozycje, które zasady te świetnie spełniają.
Naming jest wieloetapowym projektem, w którym kreowanie pomysłów nazw to tylko jeden z elementów. Samo słowo to dopiero początek – aby stało się ono silną nazwą, musi być poparte solidną analizą językową oraz weryfikacją prawną.