Nazwij swoją gwiazdę

Home / blog / Nazwij swoją gwiazdę

Gdy Polacy odkrywają nową gwiazdę i planetę, to wszyscy możemy mieć wpływ na to, jak będą one nazwane. Nieczęsta to okazja, więc: głosujemy!

Fakt: układ planetarny BD+14 4559 b został odkryty przez polskich astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego. W efekcie, to Polakom przydzielono prawa do nazwania wchodzących w jego skład obiektów. Możemy to zrobić głosując w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. A jest do nazwania… spory kawałek materii.

„Nazwy, które napływały miały bardzo szeroki przekrój tematyczny. Myślę, że wybrane spośród nich propozycje też demonstrują tę różnorodność. Mamy wśród nich bohaterów popularnego cyklu literatury fantastycznej oraz fantastyczno-naukowej, nawiązania do mitologii słowiańskiej, imiona z legend o początkach państwa polskiego, czy nawiązania do polskiego wybrzeża Bałtyku” – podsumował dr Krzysztof Czart, Krajowy Koordynator IAU ds. Popularyzacji.

Układ składa się z planety BD+14 4559 b oraz jej gwiazdy. Gwiazda znajduje się w konstelacji Pegaza, więc przez dużą część roku (zwłaszcza jesiennymi i zimowymi wieczorami) można ją dostrzec z terenu Polski przez niewielki teleskop, a nawet lornetkę. BD+14 4559 b to duża planeta – ma rozmiary i masę zbliżoną do Jowisza.

Konkurs zorganizowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) właśnie wszedł w decydujący etap – internetowe glosowanie, w ramach którego Polacy wybiorą finalne nazwy obu obiektów. Wśród propozycji znajdują się m.in. dwupaki: Pirx i Solaris, Geralt i Ciri, Twardowski i Boruta. W sumie, do drugiego etapu konkursu przeszło siedem par spośród zgłoszonych ponad 2800 nazw. Głosowanie potrwa do końca października tego roku, a głos każdy z nas może oddać na stronie: www.iau100.pl/planety – zapraszamy!

Related Posts

Leave a Comment