W naszym cenniku tworzenia nazw, wpływ na koszt nazwy ma nie tylko liczba propozycji, ale też rodzaj linearnej domeny internetowej, jaką nazwa ta ma posiadać. Wyjaśnijmy – dlaczego.
Może na początek; domena linearna to taka, która 1:1 odwzorowuje nazwę firmy, np.: NIPO – NIPO.PL, Animowany – Animowany.pl, Mycha – Mycha.eu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby marki posiadały domeny nielinearne; przykładem może być tu marka Play, której strona przez wiele lat funkcjonowała pod domeną playmobile.pl. Jednak, ze względu na łatwość zapamiętania zestawu nazwa+domena, to domeny linearne są najbardziej wartościowe. A co za tym idzie – wpływają na wartość samej nazwy.
Im trudniejsza domena, tym więcej pracy copywritera
Jeśli chodzi o rodzaje domen internetowych, to tutaj różny koszt dla różnych domen, wynika wprost z nakładu pracy. Przykładowo:
a) jeśli wolna ma być dowolna domena, w tym .com.pl, .net.pl (najprostsze do znalezienia, bo jest duża szansa, że „któraś wolna się trafi”), wówczas z wynotowanych propozycji nazw, przez brak wolnej domeny odpada niewiele: 10-20% wstępnie zanotowanych i przekazanych do weryfikacji pomysłów na nazwy,
b) jeśli wolna ma być dowolna z trzech domen: .eu, .com lub .pl – przez brak wolnych domen odpada jakieś 40-50% zanotowanych pomysłów na nazwy,
c) jeśli wolna ma być wyłącznie domena .pl lub .com – przez brak wolnych domen odpada jakieś 60-70% zanotowanych pomysłów na nazwy,
d) jeśli wolna ma być wyłącznie domena .com – przez brak wolnych domen odpada jakieś 90-95% zanotowanych pomysłów na nazwy.
Jak łatwo policzyć, w przypadku nazwy z wolną domeną .com, niezbędne jest przygotowanie co najmniej 10 razy więcej pomysłów, niż na nazwę z dowolną domeną. Odrzucenie podczas weryfikacji dostępności domen nie 5, ale 90 dobrych pomysłów, przekłada się na nakłady pracy, a więc – musi mieć odzwierciedlenie w końcowej cenie.
1 nazwa ze 100 pomysłów? Raczej: 1 z 500
Matematycznie wygląda to mniej więcej tak, że na jedną serię propozycji nazw z wolną domeną .pl (w 1 serii propozycji przedstawiamy minimum 5 koncepcji nazw), na poziomie notatek mamy około 30-40 pomysłów na nazwy. Dodajmy: jest to 30-40 pomysłów wstępnie ocenionych jako dobre (pomysły ocenione jako nieatrakcyjne, wykreślane są wcześniej – na etapie roboczych notatek). Następnie selekcjonujemy je pod kątem dostępnych domen i spośród tych, które mają wolne domeny, wybieramy 5-7 najlepszych do opisania w prezentacji.
W sytuacji, w której wymagana jest wyłącznie domena .com, aby finalnie wyselekcjonować 5 propozycji nazw, na poziomie notatek przekazanych do analizy musimy mieć już około 100 pomysłów na nazwy. Zazwyczaj 80 do 90 z nich odpadnie na etapie weryfikacji dostępności domen i baz online UPRP, a z pozostałych kilkunastu, w prezentacji dla klienta, ponownie: opisujemy tylko 5 do 7 najlepszych propozycji.