Naming – jak nie stworzyć złej nazwy?

Home / blog / Naming – jak nie stworzyć złej nazwy?

W mediach: 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas realizacji namingu firmy.

Na portalu Nowoczesna Firma, można odnaleźć krótki poradnik tworzenia dobrych (czy raczej: „nie tworzenia złych”) nazw. Generalnie – warto go przeczytać, ale specjalnie dla tych, którzy nie mają na to czasu (lub nie chce im się przeklikiwać przez kolejne podstrony serwisu), poniżej publikujemy ekstremalny skrót tego tekstu:

Błąd 1: Autorytet

W kontekście właścicieli firm: „…Mało kto jest w stanie spacyfikować własny gust i przystąpić do pracy z profesjonalnym chłodem. Dlatego najważniejszą zasadą projektu nazewniczego powinno być: nie ma jednego autorytetu…”

Błąd 2: Pospolite ruszenie

„…im większe grono twórców, tym szerszy kompromis. Rezultatem będzie nazwa, która zadowala wszystkich. Dziwnym trafem prawie zawsze jest to nazwa bez właściwości…”

Błąd 3: Strzały znikąd

„…Jeśli zamierzamy stworzyć wyjątkową nazwę, poświęćmy czas na jej zaplanowanie. Im mniej zostawimy przypadkowi, tym mniej niespodzianek czeka nas w przyszłości…”

Błąd 4: Karambol

„Tworząc nazwę tak szybko, jak się da, można po prostu zderzyć kilka słów. Zdarza się wtedy, że dodatkowym, niezamierzonym skojarzeniem jest prowincjonalność, a w skrajnych przypadkach – nawet niedbałość…”

Błąd 5: Modne literki

„Zmorą nazewnictwa są krótkotrwałe mody… Za siermiężnego socjalizmu wszyscy starali się naśladować wielkie firmy… które w swoich nazwach miały egzotyczne i prestiżowe „ex”. Później wybuchła epidemia… tworzenia firm i produktów pod nazwą „e-cośtam”. Ostatnio… Apple zaraził nazewnictwo trendem „iCośtam”…”

Błąd 6: Kalkomania

„… Ponieważ większość firm myśli o sobie jako o najlepszych w branży, rynek pęka w szwach od nazw takich, jak Centrum, Top czy Super. Te elementy dawno już przestały działać…”

Błąd 7: Niezrozumiany geniusz

„…jeśli znaczenie (nazwy – przyp. red) jest ukryte za ornamentami, jeśli zbyt trudno je zrozumieć i… wymaga tłumaczenia, klientom może nie starczyć cierpliwości…”

Błąd 8: List szantażysty

„…nazwie, która nie ma żadnego znaczenia ani skojarzeń, cały sens trzeba dopiero nadać. To wielkie przedsięwzięcie. I kosztowne…”

Błąd 9: Lokalny patriotyzm

„…Wiele firm decyduje się na włączenie nazwy miasta czy województwa do własnej nazwy. Rzeczywiście, czasem pomaga to w zdobyciu klientów na rynku lokalnym, ale naraża nas też na ryzyko, że z takiej nazwy firma prędko wyrośnie…”

Błąd 10: Jakoś to będzie

„Wielu wartościowych biznesmenów nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie mają kontaktu z problemami, bo klienci po prostu w ogóle nie biorą ich pod uwagę….”

Cały tekst można przeczytać klikając poniższy screen:

jak nie stworzyć złej nazwy

Related Posts

Leave a Comment

SWOT